Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
trasa pro horské kolo
Ergis ID: 904

Krakonošova cesta (horské kolo)

zvětšit obrázek: Krakonošova cesta (horské kolo) * Krkonoše
zvětšit obrázek: Krakonošova cesta (horské kolo) * Krkonoše
zvětšit obrázek: Krakonošova cesta (horské kolo) * Krkonoše
zvětšit obrázek: Krakonošova cesta (horské kolo) * Krkonoše
zvětšit obrázek: Krakonošova cesta (horské kolo) * Krkonoše

Vrchlabí Náměstí - Vrchlabí Náměstí

podrobná mapa

Po Krakonošově hospodářství
[63km/1775m; MTB]

Již od nepaměti lidé věří, že krkonošským horám vládne mocný duch Krakonoš, nazývaný také Rýbrcoul. Ukrývá se prý v tom temném údolí pod Sněžkou nazývaném Obří důl. Škádlí pocestné, chrání chudé a poctivé proti chamtivcům a nenasytům. Pokud má chmurnou náladu nebo se zlobí na lidi, posílá špatné počasí. A hlavně se stará o všechny stromy, kytky i tu živou havěť, aby se jim v jeho panství dobře dařilo a chrání je před lidskou hamižností. Krakonoš umí dobře spravovat své hospodářství, jen kdyby mu to občas lidé nekazili... Naše cesta vás zavede na malou obhlídku jeho panství. Samosebou jen tam, kde to pána hor nebude zlobit. Tož jedeme a mějte oči otevřené.

Až budete stoupat výš do hor, všímejte si, jak se mění příroda kolem vás. My lidé si všechno škatulkujeme a tak ji rozčleňujeme do tzv. vegetačních výškových stupňů. Krakonoš to má totiž dobře rozplánované - ví, že dole na úpatí hor a v údolích se daří stromům listnáčům, obzvlášť rád má buky (tzv. submontánní = podhorský stupeň), výš na svazích hor pak "otužilejším" smrkům (montánní = horský stupeň) a nahoře na plochých vršcích, kde foukají studené větry a půda je často podmáčená už se daří jen nízké kosodřevině, travám a rašeliníku (subalpínský stupeň). A na těch nejvyšších vrcholcích, posetých kamením, je rád, že se udrží alespoň chomáčky trav, mechy a lišejníky (alpínský stupeň). Nad tím vším se tyčí majestátný jehlan Sněžky - za poslední doby ledové ho takhle vybrousily ledovce. Na severní (polské) straně hor po nich ještě zbyly nahrnuté morény a ledovcová jezera. Po době ledové zůstala i tvář plochých vršků hor, které připomínají tundru kdesi v daleké Skandinávii. Snad proto tu dodnes zůstali někteří tehdejší návštěvníci ze severu (tzv. glaciální relikty), třeba ostružiník moruška nebo zpěvavý drahokam - slavík modráček. Oba najdete jen tady a pak až tisíc kilometrů daleko k severu.
Pokud si ale budete chtít prohlédnout všechna tahle Krakonošem nejstřeženější místečka, to už budete muset, holenkové, nechat kolo doma a vyrazit po svých.
Krakonoš má i své docela tajné zahrádky, kde pěstuje to nejcennější bejlí (bylinky). Ty jsou však před lidmi dobře ukryty a znají je jen ty nejzasvěcenější báby kořenářky.

Délka62.1 km
Doba trvání04:30 h
Převýšení1775 m
Maximální výška1360 m
Minimální výška480 m