Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
kaplička, historická památka
Ergis ID: 1801

Olivetská kaple

zvětšit obrázek: Olivetská kaple * Krkonoše
zvětšit obrázek: Olivetská kaple * Krkonoše
 
zvětšit obrázek: Olivetská kaple * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa

Olivetskou kapli nechal postavit v roce 1777 Jan Finger, občan Hostinného. S myšlenkou na její výstavbu přišel František Matzak z Ottenburgu – hlavní mecenáš stavby.

Interiér kaple je vyzdoben pěti pískovcovými sochami s polychromií v životní velikosti. Jedná se o modlícího se Krista na hoře Olivetské, klečícího před sochou anděla. Anděl drží v rukou kříž a kalich hořkosti, symbolicky charakterizující Kristovu oběť. Scéna je doplněna třemi apoštoly spícími na skalnatém podnoží: Sv. Petrem, Sv. Janem a Sv. Jakubem. Sousoší je s největší pravděpodobností dílem Martina Jelínka mladšího.

Barokní freska znázorňuje krajinu s Jeruzalémem, Jidáše a skupinu vojáků vyvádějících z městských bran zatčeného Krista. Freska byla v polovině 19. století omítnuta a přemalována. V rámci restaurátorských prací provedených v roce 2001 byla původní výmalba z roku 1777 objevena a v plné míře obnovena.

Olivetská kaple je zapsána jako národní kulturní památka a odborníky je hodnocena jako ojedinělý architektonický skvost považovaný za největší svého druhu ve střední Evropě.

Husitská
543 71 Hostinné