Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
památník, historická památka
Ergis ID: 1803

Pomník císaře Josefa II.

zvětšit obrázek: Pomník císaře Josefa  II. * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa

Pomník se sochou císaře Josefa II., nejvýznamnějšího reprezentanta absolutismu, byl v Hostinném postaven v roce 1906 v parku před gymnáziem. Vznikl na popud místního notáře Františka Josefa Auera z prostředků města Hostinného a za přispění darů občanů města. Pomník byl vytesán akademickým sochařem Jiřím Leiskem z Vídně. Jako materiálu bylo pro sochu použito kararského mramoru.

Pomník měl připomínat zásluhy a návštěvu císaře Josefa II.v Hostinném. První návštěva dne 1.7.1766 souvisela s vojenskou inspekční cestou přes západní Čechy, Sasko a Lužici do severních a severovýchodních Čech. Druhá návštěva dne 13.10.1771 byla uskutečněna při návštěvě podhůří Krkonoš v době hladomoru. Třetí návštěva císaře v našem kraji souvisí s vojenským střetnutím mezi Rakouskem a Pruskem roku 1778 o bavorské dědictví, kdy v Hostinném pobýval 18.8. a 9.9.1778.
Pomník stál na svém místě až do roku 1921, kdy byl jako symbol již zaniklé habsburské říše odstraněn. Socha byla přemístěna do Fořtu, odkud byla roku 1999 navrácena zpět do města Hostinného.

Horská
543 71 Hostinné