Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
Ergis ID: 11

Horní Maršov

zvětšit obrázek: Horní Maršov * Krkonoše
zvětšit obrázek: Horní Maršov * Krkonoše
zvětšit obrázek: Horní Maršov * Krkonoše
zvětšit obrázek: Horní Maršov * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa
 

Maršov III, Suchý Důl, Temný Důl, Horní Albeřice, Dolní Albeřice, Horní Lysečiny, Dolní Lysečiny

PSČ: 542 26
Počet obyvatel: cca 1060
Nadmořská výška: 575 m nad mořem


www.hornimarsov.cz

Obec je členem svazku:
Krkonoše - svazek měst a obcí
Svazek obcí Východní Krkonoše

Horní Maršov je horské rekreační středisko v údolí řeky Úpy při ústí Lysečinského potoka. Od 16. století byla obec přirozeným správním centrem východních Krkonoš.

V Horním Maršově návštěvníka osloví architektura a umění v podobě řady zajímavých budov a památek. Obcí prochází vycházková trasa Aichelburg, která upozorňuje na významné pamětihodnosti, včetně opraveného lesního hrádečku Aichelburg. Maršov je východištěm do východní části KRNAPu, především na blízké Rýchory (1033 m) se vzácnou květenou, Světlou a Černou horu s největším krkonošským vrchovištním rašeliništěm a v zimě s upravovanou trasou pro běžkaře. V létě jsou k využití cyklistické trasy pro horská kola. V obci nechybí lyžařské vleky ani možnost hezkého ubytování a dobrého občerstvení.

Historie:
Podle pověsti procházeli osadou hledači zlata. Mezi nimi byl i rybář Marša, který se zde v 11. století usadil a dal osadě své jméno. První doložené zmínky jsou z 15. století a jsou spojené s dobýváním železné rudy a těžbou dřeva pro kutnohorské doly. V roce 1541 získává maršovské panství Kyštof z Gendorfu. V 17.století těžba skončila a obyvatelé se věnují především tkalcovství a přadláctví, které bylo typické pro tento kraj. Později se začíná rozvíjet i papírenský průmysl. Maršov se stal střediskem správy panství, zabírající východní Krkonoše. V 18. století zde docházelo vzhledem k tuhé rekatolizaci k četným selským bouřím.