Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
Ergis ID: 14

Janské Lázně

zvětšit obrázek: Janské Lázně * Krkonoše
zvětšit obrázek: Janské Lázně * Krkonoše
zvětšit obrázek: Janské Lázně * Krkonoše
zvětšit obrázek: Janské Lázně * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa

Černá hora

PSČ: 542 25
Počet obyvatel: cca 900
Nadmořská výška: 519 m nad mořem


www.janske-lazne.cz

Obec je členem svazku:
Krkonoše - svazek měst a obcí
Svazek obcí Východní Krkonoše

Jediné významné lázeňské středisko na české straně Krkonoš. Klidné lázeňské městečko s nevšední historií rozkládající se na úpatí Černé hory (1299 m n. m) si získalo věhlas v celém světě úspěšnou léčbou stavů po dětské obrně a i nadále se zde léčí především nemoci pohybového ústrojí.

Díky nově vybudovaným lanovkám, vlekům i běžeckým lyžařským tratím se město Janské Lázně stalo i špičkovým sportovním a rekreačním střediskem. Pro rodinu s dětmi a starší občany se může stát díky kvalitně vybavenému ubytování odpočinkovou zónou, ze které lze podnikat výlety, kratší i náročnější túry do okolí. Vrcholek Černé hory, který je spojen s městem kabinovou lanovou dráhou, je v létě oblíbeným východiskem jak pěších, tak i cykloturistických tras.

Historie:
Podle jedné z pověstí objevil teplý pramen v roce 1006 Jan z Chockova, zbrojnoš družiny Albrechta z Trautenbergu a Žacléře. Za zakladatele lázní je považován Jan Adolf Schwarzenberg, který zde nechal v roce 1677 postavit několik nových lázeňských budov. V lázeňském prostoru vyvěrá asi 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů. V centru města je novorenesanční kolonáda se secesními prvky z roku 1893 a známá socha Krakonoše.