Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
Ergis ID: 34

Svoboda nad Úpou

zvětšit obrázek: Svoboda nad Úpou * Krkonoše
zvětšit obrázek: Svoboda nad Úpou * Krkonoše
zvětšit obrázek: Svoboda nad Úpou * Krkonoše
zvětšit obrázek: Svoboda nad Úpou * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa

Maršov I, Maršov II

PSČ: 542 24
Počet obyvatel: cca 2399
Nadmořská výška: 516 m nad mořem


www.musvoboda.cz

Obec je členem svazku:
Krkonoše - svazek měst a obcí
Svazek obcí Východní Krkonoše

Horské městečko ve východní části Krkonoš v údolí Úpy a Janského potoka na úbočí Rýchorského hřbetu. Výchozí výletní místo četných turistických tras a cest po Krkonoších. Pro svoji polohu a rozvoj se stává ze Svobody nad Úpou stále vyhledávanější rekreační středisko. Procházky Vás zavedou na vrch Muchomůrku, do blízkých Janských Lázní s lanovkou na Černou horu, nebo na Rýchory, kde se nachází chráněný bukový prales. V současné době zde vzniká rozsáhlá naučná stezka Via Piette.

Městečko s tradicí výroby papíru a jeho okolí nabízí návštěvníkům kvalitní ubytování a spoustu oddechových činností, zvláště pro rodiny s dětmi. Projížďky na koních, rybolov, nový bowling, hernu na stolní tenis, ukázky šermu, cyklostezky s možností zapůjčení horských kol a koloběžek. V zimě kvalitní lyžařský areál, upravované běžecké tratě a skibus.

Historie:
V 16. století zde byla osada horníků, kteří rýžovali v náplavech zlatonosný křemen. Postupně přecházeli na hlubinnou těžbu v šachtách. Privilegium svobody dolování (odtud název Svoboda) umožnilo rozvoj těžby. Třicetiletá válka přinesla úpadek dolování a hornická činnost definitivně skončila koncem 18. století, rozšířilo se tkalcovství a budařství na horách. Pro rozvoj města a papírenského průmyslu byla významná stavba železnice v 19. století.