Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
Ergis ID: 9

Horní Branná

zvětšit obrázek: Horní Branná * Krkonoše
zvětšit obrázek: Horní Branná * Krkonoše
 
zvětšit obrázek: Horní Branná * Krkonoše
podrobná mapa
podrobná mapa

PSČ: 512 36
Počet obyvatel: cca 1733
Nadmořská výška: 461 m nad mořem


www.jilemnice.cz/hbranna

Obec je členem svazku:
Krkonoše - svazek měst a obcí

Turista, který pojede z Vrchlabí do Jilemnice, nemůže minout Horní Brannou nebo Valteřice. Obě obce se v roce 1975 spojily. Mají totiž ve svém územním i historickém vývoji mnoho společného.
Obec se rozkládá v okolí potoka Sovinka ve zvlněné pdkrkonošské krajině.
Je spajata s rody Valdštejnů a Harrachů,narodil se zde Josef Šír, učitel, spisovatel a propagátor Krkonoš. Ve zdejším zámku v letech 1627-1628 několikrát pobýval J. A. Komenský.

Roloha katastru obce je 20 km2.

Další informace naleznete v dalších odkazech (nejvíce ve "zprávách úřadů", kliknete-li ve zvolené rubrice na první nevyplněný proužek, zobrazí se všechny údaje naráz). Chcete-li spoluobčany informovat o vámi pořádané akci, využijte adresy hergis@seznam.cz a vaše informace bude co nejrychleji zařazena do systému ERGIS).

Historie:
První zmínky o obci jsou ze 14. století. Na vyvýšeném místě stávala tvrz, v letech 1533-82 byl na jejím místě postaven renesanční zámek. Zámek měl dvě patra, první kamenné a druhé dřevěné s ochozy a s věžičkou. Byl zdoben sgrafity a nápisy. Brannské panství mělo mnoho majitelů. Mezi nejvýznamnější patří Valdštejnové a Harrachové. Rod Harrachů připomíná hrobka sv. Kříže z roku 1870, ojedinělá stavba ve střední Evropě v byzantském a renesančním slohu. Tvoří ji dva souosé osmiboké hranoly o nestejné výšce. Proti hrobce stojí harrachovský špitál, ve kterém mělo zajištěno až do smrti veškeré zaopatření 12 starých hraběcích služebníků. Za zmínku stojí zachovalý portál s nápisem a harrachovským znakem.