Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků

Příroda

zobrazeno jako seznam zobrazeno jako seznam
(nalezeno: 10 z 95 záznamů v kategorii: Příroda)

Ergis ID: 1

Poloha, rozloha

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše se nacházejí na severovýchodě Čech podél státní hranice s Polskem. Krkonoše jsou součástí horopisného celku Sudety a jsou nejvyššími horami střední Evropy severně od Alp. Jsou poměrně malé - vytvářejí souvislé pásmo asi 35 km dlouhé a méně než 20 km široké.
Rozloha: česká strana - 454 km2, polská strana - 177 km2.
Nadmořská výška: od cca 300 m n.m. do 1602 m n.m. (Sněžka)
Jak do Krkonoš

Ergis ID: 6

Panoramatická mapa

Panoramatická mapa vám nabízí rychlý přehled o geografii Krkonoš i krkonošského podhůří. Kliknutím na místa v mapě se dozvíte více informací o nich.

Impressum * Krkonoše
Ergis ID: 3

Hlavní zajímavosti

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Na území regionu se nachází především hřebeny Krkonoš s nejvyšší horou České Republiky - Sněžkou (1602 m) a s pramenem evropského veletoku Labe. K nejcennějším pokladům regionu patří jedinečná severská tundra na hřebenech hor (např. Úpské rašeliniště), vzácná flóra a fauna, ale také řada památek budního hospodaření a lidové architektury, jako například v Pasekách nad Jizerou, stejně jako několik historicky a urbanisticky zajímavých měst v podhůří, jako jsou Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice, Hostinné, Kowary a další.

Přírodní zajímavosti v Krkonoších
Pamětihodnosti v Krkonoších

Ergis ID: 2

Klima

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Klimaticky náleží Krkonoše do mírného pásu s typickým střídáním ročních období. Jejich hřebeny tvoří nejvyšší překážku proudění vlhkého a chladného vzduchu od Atlantického oceánu, což má za následek velké množství srážek a nízké teploty.

Průměrná roční teplota se pohybuje na vrcholech kolem 0°C v podhůří kolem 6°C. Na úpatí Krkonoš dosahuje roční úhrn srážek přibližně 800 mm, na hřebenech až 1400 mm. Sníh zůstává trvale ležet průměrně sedm měsíců v roce, přibližně od poloviny října do poloviny května. Průměrná výška sněhové pokrývky je 150 až 200 cm. V Krkonoších se nachází asi 50 frekventovaných lavinových drah.

Ergis ID: 4

Letní rekreace v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Nepříliš velké území Krkonoš slouží ročně k rekreaci milionům návštěvníků, kteří zde naleznou nepřeberné možnosti sportovního i kulturního vyžití.
V létě lákají velmi dobře značené turistické i cyklistické trasy a flóra i fauna zvou na průzkum jedinečné oblasti. Koupaliště, horské chalupy a kavárny se starají v horkých dnech o občerstvení a odpočinek.

Čas pro cestování:
V květnu začíná turistická a cyklistická sezóna, která vrcholí v červenci a srpnu. Podzim, náš tajný tip pro vandrovníky a kolaře, většinou nabízí krásné počasí a nádherné barevné kompozice v lesích. V tomto období mezi zářím a listopadem se už ale ve vyšších polohách může vyskytnout i sníh.

Outdoorové sporty, Cykloturistika, Pěší turistika, Nordic-Walking

Ergis ID: 63

Zimní rekreace v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

V zimě nabízí Krkonoše nejlepší možnosti lyžování v Čechách, známá jsou především lyžařská střediska Špindlerův Mlýn, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Karpacz a Sklarska Poreba v Polsku, ale je zde k dispozici také řada dalších zimních areálů.

Čas pro cestování:
Zimní sezóna startuje na konci listopadu a začátku prosince.
Na přelomu roku, okolo Vánoc a Silvestra, zde v Krkonoších probíhá hlavní sezóna. V tomto období jsou téměř všechna ubytování zpravidla již zamluvena, a proto je zapotřebí rezervovat dříve. Od ledna do začátku března je ten nejlepší čas pro zimní sporty.

Lanové dráhy, Lyžařské vleky, Běžecké tratě, Sjezdovky, Sáňkařské dráhy,...

Ergis ID: 68

360° Panoramata

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Obzvláště realistický dojem z krajiny a měst Krkonoš získáte při prohlížení panoramatických pohledů. K tomu je však potřeba mít ve vašem počítači nainstalovaný Quick Time TM.
Ani tato virtuální realita ovšem nedokáže nahradit vychutnání si reality na vlastní oči při vaší návštěvě Krkonoš.

Ergis ID: 69

Informace o regionu Krkonoše

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Nejvyšší české hory i jejich podhůří jsou jedinečné svou polohou, svou historií a přírodou. Nejvyšší partie hor pokryté tundrou připomínají spíše krajiny Arktidy vzdálené odsud tisíce kilometrů. Níže na svazích hor najdete smrkové a bukové lesy a na loukách rozeseté horské chalupy. V údolích pak kouzelné potoky a řeky a kolem nich rušná i klidná horská střediska.

Velká část Krkonoš je chráněna národním parkem - a to na české i polské straně. Pro svou jedinečnost byly dokonce vyhlášeny biosférickou rezervací Unesco. Přesto najdete v horách i v podhůří mnoho příležitostí pro aktivní dovolenou. Od jara do podzimu si můžete vybrat nepočítaně značených cest pro pěší turisty i cyklisty. V zimě pak stovky kilometrů upravených tras pro běžkaře či řadu sjezdových tratí.

V horách i ve střediscích pod horami je vždy co vidět a co okusit.

KRKONOŠE - HORY ZÁŽITKŮ!

Ergis ID: 30

Jak do Krkonoš

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Do Krkonoš se nejlépe dostanete po silnici. Z Prahy Vám cesta bude trvat autem přibližně 1.5 hod, autobusem asi 2.5 hodiny (jízdní řády). Můžete také využít tři silniční hraniční přechody z Polska.
Vlakové spojení do Krkonoš je zdlouhavé a nepravidelné. Konečné stanice jsou v Harrachově, Vrchlabí a Svobodě nad Úpou (Trutnov).

Ergis ID: 33

Ochrana přírody v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Mnoho návštěvníků příjíždějících do hor za sportem a rekreací ani nevnímá, že Krkonoše jsou ve stavu vážného ohrožení. Pro jeji záchranu byly zřízeny národní parky - na české straně "Krkonošský národní park" a na polské straně "Karkonoski park narodowy" - a také česko-polská biosférická rezervace. Zatímco však správy parků a renomované mezinárodní instituce (holandská nadace FACE, Evropská unie, UNESCO, Světová banka) pomáhají zachránit cennou krkonošskou přírodu, my sami si ji stále ničíme. Největší hrozbou dnes jsou totiž nejenom imise a různé kalamity, ale především invaze turistického ruchu a sportovních aktivit na tak malé a citlivé území. Respektováním návštěvního řádu, informačních cedulí a značek, můžete i vy významně přispět k zachování krásy a bohatství hor pro sebe i další generace.

MaB, KRNAP, KPN
Historie ochrany přírody v Krkonoších
Návštěvní řád

 
Náš tip
pict: Bozkovské jeskyně - Vysoké nad Jizerou

Bozkovské jeskyně

Vysoké nad Jizerou
Náš tip
pict: Pramen Labe - Špindlerův Mlýn

Pramen Labe

Špindlerův Mlýn