Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků

Příroda

zobrazeno jako seznam zobrazeno jako seznam
(nalezeno: 3 z 95 záznamů v kategorii: Příroda)

Ergis ID: 104

Bohumil Hanč a Václav Vrbata

Na velikonoční pondělí 24. 3. 1913 se konal 8. ročník mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 km se startem na Labské boudě, třemi okruhy na hřebenech a cílem na Horních Mísečkách. Na start se postavilo 6 závodníků (4 Češi a 2 Němci). Mezi nimi i všeobecně uznávaný Mistr lyžař Bohumil Hanč. Teplé předjarní počasí se během závodu zhoršilo v neobyčejně silnou vichřici. Všichni závodníci to postupně vzdali. Hanč, v košili a bez čepice, běžel dál a neslyšel zprávu o ukončení závodu. U Harrachových kamenů se setkává s přítelem Václavem Vrbatou, který ho z Mříčné přišel do těžkého závodu povzbudit. Vrbata mu dává svůj kabát a čepici. Hanče se vydají hledat kolegové. Poblíž dnešní mohyly ho položivého nalézá závodník Emerich Rath. Zouvá mu lyže, ale v hlubokém sněhu je sám schopen Hanče dovléci jen kus nad Pančavský vodopád. Vrací se pro pomoc na Labskou boudu. Zde padá vysílením. Záchranná skupina přiváží Bohumila Hanče již bez známek života. Lékař konstatuje smrt selháním srdce. Asi o dvě hodiny později je u opuštěných Hančových lyží nalezen zmrzlý Václav Vrbata, který zřejmě sám v mlze zabloudil.
S oběma hrdiny se při smutečním obřadu v Jilemnici přišly rozloučit celé hory, hlavní řeč přednesl řídící učitel Jan Buchar.

Ergis ID: 105

Jan Buchar

Jan Buchar se narodil v Mříčné u Jilemnice. Stal se učitelem. V roce 1884 nastoupil jako správce jednotřídky v Dolních Štěpanicích.Započal svoji velkou turistickou činnost, která jej zařadila mezi průkopníky české turistiky. 1888 byl založen Klub českých turistů., který začal vydávat svůj časopis. Do prvního čísla Jan Buchar napsal svůj první článek „Vzhůru do Krkonoš“. Na sklonku roku 1892 se sám – na právě získaných lyžích – vydává na túru k Žalému. Zahájil tak nové údobí zimní lyžařské turistiky v Krkonoších. Roku 1894 vychází Bucharův první článek o lyžích „Nový zimní sport“ a o rok později jeho instruktáž jízdy na lyžích pod názvem „Ski“. Byl to první metodický článek o jízdě na lyžích v dějinách českého lyžařství.

Ergis ID: 106

Josef Rössler – Ořovský

Když se Josef Rössler – Ořovský v roce 1893 dozvěděl o sportovních pokusech krkonošských lyžařů, navázal kontakt s Janem Bucharem, jednatelem odboru Klubu českých turistů v Jilemnici, se kterým pak až dokonce života udržoval krásné přátelství. Oba společně – Buchar a Rössler-Ořovský – jsou zakladateli zimních sportů v Krkonoších.

 
Náš tip
pict: Dvorský les - Horní Maršov

Dvorský les

Horní Maršov