Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků

Příroda

zobrazeno jako seznam zobrazeno jako seznam
(nalezeno: 24 z 95 záznamů v kategorii: Příroda)

Ergis ID: 3

Hlavní zajímavosti

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Na území regionu se nachází především hřebeny Krkonoš s nejvyšší horou České Republiky - Sněžkou (1602 m) a s pramenem evropského veletoku Labe. K nejcennějším pokladům regionu patří jedinečná severská tundra na hřebenech hor (např. Úpské rašeliniště), vzácná flóra a fauna, ale také řada památek budního hospodaření a lidové architektury, jako například v Pasekách nad Jizerou, stejně jako několik historicky a urbanisticky zajímavých měst v podhůří, jako jsou Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice, Hostinné, Kowary a další.

Přírodní zajímavosti v Krkonoších
Pamětihodnosti v Krkonoších

Ergis ID: 4

Letní rekreace v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Nepříliš velké území Krkonoš slouží ročně k rekreaci milionům návštěvníků, kteří zde naleznou nepřeberné možnosti sportovního i kulturního vyžití.
V létě lákají velmi dobře značené turistické i cyklistické trasy a flóra i fauna zvou na průzkum jedinečné oblasti. Koupaliště, horské chalupy a kavárny se starají v horkých dnech o občerstvení a odpočinek.

Čas pro cestování:
V květnu začíná turistická a cyklistická sezóna, která vrcholí v červenci a srpnu. Podzim, náš tajný tip pro vandrovníky a kolaře, většinou nabízí krásné počasí a nádherné barevné kompozice v lesích. V tomto období mezi zářím a listopadem se už ale ve vyšších polohách může vyskytnout i sníh.

Outdoorové sporty, Cykloturistika, Pěší turistika, Nordic-Walking

Ergis ID: 43

Pěší turistika v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše jsou přímo rájem pro pěší turistiku, ve kterém můžete na vlastní kůži poznat jedinečnou krajinu v Evropě. Drsná příroda na hřebenech a vrcholcích hor Vás vyzývá. Ten, kdo zvládne kamenité pěšiny a překoná dlouhá stoupání, bude odměněn nádhernými výhledy do kraje. Kdo ucítí vítr na tváři a nechá se kochat panoramaty, rychle pochopí, proč je toto místo tak výjimečné a také, jak vznikly všechny ságy a pověry o Krkonoších.

Pěší turistika má zde dlouholetou tradici. Již Goethe putoval na Sněžku (1602 m) za východem slunce. Turistické trasy jsou dobře vyznačeny a rozlišeny různými barvami (červená, modrá, žlutá a zelená). Proto je také orientace i pro návštěvníky, kteří jsou zde poprvé, s turistickou mapou jednoduchá. Pokud neradi šlapete do kopce můžete využít lanové dráhy. Návštěvu sousedního Polska Vám umožní hraniční přechody pro pěší.

Vzhledem k tomu, že se může počasí v Krkonoších během jedné hodiny zcela změnit, doporučuje se mít s sebou na túru vždy turistickou mapu, oblečení do deště a něco teplejšího.
Pohybujte se pouze po vyznačených trasách a berte prosím zřetel na citlivou krkonošskou přírodu. V prostoru národního parku je dovoleno mít psa na vodítku.

V ergis-shopu najdete průvodce s turistickými trasami a mapy.

Pokud máte dotazy k tématu vandrování nebo trasy s průvodcem, rádi Vám pomůžeme: e-mail: . Tel.: +420 604 703 735

Krkonoše - hory zážitků!

Ergis ID: 31

Cykloturistika

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše nabízí řadu pěkných terénů pro horská i trecková kola. Od lehčích cyklotras v Podkrkonoší až po technicky a fyzicky náročnější trasy v horách. Pokud neradi šlapete do kopce můžete využít lanové dráhy a vychutnat si dlouhé sjezdy. Můžete také využít cyklobusy - speciálně upravené autobusy pro přepravu kol. Na kole se s vyjímkou 1.zóny Krkonošského národního parku dostanete prakticky všude.
Půjčovny, opravny a prodejny kol najdete téměř ve všech obcích.
Jsme rádi, že Vám nyní můžeme také nabídnout Dovolené v balíčku - denní, víkendové či týdenní výlety pro cykloturisty!

Cyklotrasy, Cyklobusy v Krkonoších - speciální autobusy pro cyklisty, Lanové dráhy, Půjčovny kol, Opravny kol,...

Ergis ID: 77

Horská cyklistika v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Kolo je jedinečný prostředek, jak poznat jedinečnou horskou a podhorskou krajinu. Čekají na vás stovky kilometrů vhodných cest od pohodlnějších okruhů v Podkrkonoší až po technicky a fyzicky náročnější túry v horách. Každý si tu najde to svoje.
Většina tras probíhá v nadmořské výšce mezi 400 a 1200 m n. m. Nejvyšší partie hor jsou přísně chráněny národním parkem a na kole se tak do výšek nad 1200 m n. m. dostanete jen na několika místech (např. Vrbatova bouda či Výrovka). Můžete sportovně sbírat výškové metry nebo se pohodlněji nechat vyvést některou z lanovek nebo linek cyklobusu. Cesty jsou dobře značené, přesto doporučujeme mít s sebou vždy dobrou mapu. Na území národního parku je povoleno jezdit pouze po značených cyklotrasách.

Více informací na téma horská cyklistika najdete na bikearena.ergis.cz

Ubytování - Cyklisté vítáni
Jízdní řády cyklobusů
Prodejny kol
Půjčovny kol
Opravny kol
Dovolená v balíčku na kole

Ergis ID: 38

Cyklobus

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Linka cyklobusu je pravidelnou autobusovou linkou na uzemí Krkonoš. Autobusy jezdí od 31.5. do 28.9.2008:
červen - v sobotu a v neděli;
červenec, srpen - denně;
září - v sobotu, v neděli, svátky a čtvrtky.

Všechny cyklobusy na těchto linkách jsou speciálně upraveny k přepravě minimálně 15 jízdních kol. Cyklobus samozřejmě také nabízí přepravu po Krkonoších pěším turistům.

Na linkách platí tarif vyhlášený dopravcem, který je zveřejněn ve vozidle. Příplatek za jízdní kolo je 10 Kč.

Ergis ID: 61

Nordic-Walking v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Pro tento moderní rychle se rozšiřující sport jsou v Krkonoších ideální podmínky. Nordičtí chodci mohou nejen spojit sport s prozkoumáváním malebných míst či historických měst v podhůří, ale díky plochým hřebenům mohou zakusit krásné vyhlídky i z některých partií hlavního hřebene či pohodlně dosáhnout třeba pramene Labe. Náročnější vystoupání na hřebeny vám mohou ušetřit lanové dráhy či autobusy, které na několika místech dosahují hřebene (Harrachov, Špindlerův Mlýn - Špindlerova bouda, Horní Malá Úpa - Pomezní boudy).

V Krkonoších najdete průvodce Nordic-Walking s mezinárodní licencí, kteří Vám mohou poskytnout zaškolení do tohoto sportu i dovést Vás na mnohá zajímavá místa.
Informace získáte na

Nordic-Podzimní dovolená v balíčku

Ergis ID: 48

Sjezdové lyžování v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše jsou nejpopulárnějším českým pohořím pro milovníky sjezdového lyžování. Sjezdaři zde najdou nespočet vleků, desítky lanovek a sjezdové tratě různých obtížností od nejdelších a nejnáročnějších v České republice po cvičné louky pro děti a začátečníky.

Ski areály nabízejí veškeré komplexní služby pro příjemně strávenou zimní dovolenou: umělé zasněžování svahů, večerní lyžování, půjčovny lyžařských potřeb, lyžařské školy a školky, ubytování, restaurace, občerstvení a další sportovní vyžití ...

Ve větších lyžařských střediscích jsou také k dispozici Skibusy, které většinou bezplatně přepravují lyžaře mezi lyžařskými centry a ubytovacími zařizeními. Jízdní řády Skibusů jsou k dispozici v informačních centrech, v ubytovacích zařízeních a na zastávkách autobusů.

Ergis ID: 49

Běžecké lyžování v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Pro milovníky běžeckého lyžování je v Krkonoších připraveno přes 550 km strojně udržovaných a velmi dobře značených lyžařských běžeckých cest. Tyto tyčované cesty jsou udržované Horskou službou Krkonoše a vyznačené němými (tzv. Muttichovými) značkami symbolizujícími jednotlivé význačné cíle. Trasy pro pěší s barevným pásovým značením lze použít jen omezeně, protože některé z nich jsou v zimě z důvodu lavinového nebezpečí uzavřeny.

Mnoho lyžařských tras navazuje na Krkonošskou lyžařskou magistrálu, která vede ze západní části Krkonoš, z Harrachova, přes Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Malou Úpu na východ do Žacléře. Tato běžecká trasa je po většině své délky vhodná jak pro klasické lyžování, tak pro bruslení. Při lyžařské túře můžete také navštívit polskou část Krkonoš a to díky několika hraničním přechodům vhodných pro lyžaře. Nezapoměňte si vzít pas nebo občanský průkaz.

Pokud se při vašem výletu na běžkách do vrcholových partií Krkonoš neočekávaně změní počasí nebo vám dojdou síly, na těchto boudách se můžete kdykoli v turistické třídě ubytovat i bez předchozí rezervace.

Lyžařské běžecké trasy jsou dobře vyznačeny v zimních turistických mapách, které si můžete objednat zde na krkonošském portále ergis v E-shopu nebo jsou k dispozici v jakémkoli informačním centru.

Ergis ID: 63

Zimní rekreace v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

V zimě nabízí Krkonoše nejlepší možnosti lyžování v Čechách, známá jsou především lyžařská střediska Špindlerův Mlýn, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Karpacz a Sklarska Poreba v Polsku, ale je zde k dispozici také řada dalších zimních areálů.

Čas pro cestování:
Zimní sezóna startuje na konci listopadu a začátku prosince.
Na přelomu roku, okolo Vánoc a Silvestra, zde v Krkonoších probíhá hlavní sezóna. V tomto období jsou téměř všechna ubytování zpravidla již zamluvena, a proto je zapotřebí rezervovat dříve. Od ledna do začátku března je ten nejlepší čas pro zimní sporty.

Lanové dráhy, Lyžařské vleky, Běžecké tratě, Sjezdovky, Sáňkařské dráhy,...

Ergis ID: 103

Zimobus

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Linka zimobusu je pravidelnou autobusovou linkou na uzemí Krkonoš. Zimobusy jezdí od 27.12.2008 do 22.3.2009: každý čtvrtek a sobotu.

Na linkách platí tarif vyhlášený dopravcem, který je zveřejněn ve vozidle.

Pravidla pro šťastný návrat:
Před odchodem na túru se informujte o počasí na hřebenech Krkonoš.
Dbejte pokynů Horské služby.
Dbejte všech výstražných značek Horské služby a neničte orientační a výstražné označení.
Nepohybujte se mimo značené cesty.
V hřebenové části hor se pohybujte pouze podle tyčového označení.
Před odchodem na túru zanechte v recepci hotelu informace o trase a předpokládané době návratu.
Na výlet se vybavte podrobnou a aktuální mapou.
Na túru si nezapomeňte vzít plně nabitý mobilní telefon s číslem na Horskou službu.

Ergis ID: 50

Psí spřežení

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Během zimní sezóny můžete na Vašich toulkách v Krkonoších potkat psí spřežení. Česká asociace sportu psích spřežení - Mushers club Krakonoš, má zvlášť vyčleněny trasy, kde je možno jízdy se psím spřežením provozovat členy tohoto klubu nebo na základě individuálního povolení Správy KRNAP.

Pokud máte zájem o projížďku se psím spřežením, kontaktujte nás pro více informací telefonicky na +420 499 422 144 nebo e-mailem . Rovněž máte šanci strávit prodloužený víkend v Krkonoších a být "musherem" svého vlastního týmu.

Ergis ID: 62

Lanové centrum MonkeyPark

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Lanové centrum MonkeyPark ve Špindlerově Mlýně. Nejdelší lanový park v Krkonoších je situován přímo pod nástupní prostorem na bobovou dráhu.

MonkeyPark je určen nejširší veřejnosti včetně dětí od 140 cm výšky. Je projektován a koncipován tak, aby ho v nejkratší trase ze tří tras mohl absolvovat i absolutně netrénovaný turista nebo dítě od dané výšky. Přesto (nebo právě proto) si i tento návštěvník odnese báječný zážitek.

Atraktivita MonkeyParku spočívá v postupném zdolávání překážek zavěšených na lanech mezi stromy ve výšce 3 – 7 metrů. Na stromech jsou přitom připevněny mezi jednotlivými překážkami speciální „základny“, na nichž si návštěvník jednak odpočine a také se přesune po překonání jedné překážky na druhou.

Každý návštěvník dostane před zahájením překonávání překážek potřebnou odbornou instruktáž a i jeho další pohyb je stále pod dohledem výrazně označených instruktorů. Každý je ustrojen do speciální výstroje včetně dvou jistících úvazků, které jsou trvale připojeny na jistící lano. Návštěvník je po celou dobu lezení lanovým parkem kvalitně a dvojnásobně jištěn proti pádu.

Ergis ID: 44

Jízda na koních

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Jízda na koních je omezená na jednotlivé farmy v Krkonoších, které mají od Krkonošského národního parku povoleno nabízet okružní jízdy na standardních trasách. Mezi služby, které farmy svým návštěvníkům nabízí, patří například vyjížďky do terénu, výuka jízdy na koni, výcvik na jízdárně, vodění dětí, dětské tábory apod. Některé z těchto farem také umožňují ustájení vašeho koně a využití místních tras. V zimním období mají návštěvníci na mnoha místech v Krkonoších rovněž šanci svézt se na saních tažených koňským spřežením.

Ergis ID: 41

Vodní sporty

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Sjíždění na plavidlech bez motorového pohonu (raft, kanoe, kajak) mohou návštěvníci krkonošských řek provozovat na celém úseku řeky Jizery. Labe lze splouvat v horním toku mezi Labskou přehradou a Kukačkou a to pouze v případě, že průtok vody přesahuje 10m3, což je převážně v období jarního tání. Zájemci se musí předem zaregistrovat a vyžádat povolenku v Terénním informačním centru KRNAP ve Špindlerově Mlýně. Povolení je přísně vázáno na vyšší stav vody v korytě. Povolenky jsou bezplatné a vydávají se pouze v den splutí.

Nastupovat do plavidel a vystupovat z nich lze pouze na nástupních a výstupních místech. Tato místa i přístupy k nim jsou vyznačeny informačními tabulemi. Na jiných místech je naloďování a přistávání zakázáno. Chrání se takto přírodní prostředí pobřežních porostů.

Vodácká trasa Jizera
Vodácká trasa Labe

Více informací vám poskytnou:
Terénní informační centrum KRNAP Špindlerův Mlýn
(+420) 499 433 228
Terénní informační centrum KRNAP Harrachov
(+420) 481 529 188

Ergis ID: 40

Paragliding

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Pro vyznavače tohoto sportu (létání na padácích a závěsných kluzácích) je vyčleněno 7 lokalit se startovacími plochami označenými piktogramem: Harrachov - Čertova hora; Rokytnice nad Jizerou - úbočí Lysé hory; Horní Mísečky - Mísečská pláň; Špindlerův Mlýn - Medvědín a Pláň; Hořejší Vrchlabí - Žalý; Janské Lázně - Černá hora.

K těmto plochám jsou vyčleněny letové koridory a přistávací plochy] dle jednotlivých provozních řádů. Ty jsou vyvěšeny v uvedených lokalitách, event. jsou k dispozici na informačních střediscích Správy KRNAP. Ve vlastním národním parku je létání kromě uvedených míst a koridorů zakázáno.

Ergis ID: 39

Horolezectví

zvětšit obrázek: * Krkonoše
zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše jsou pohořím táhlých zaoblených hřbetů, kde není mnoho vhodných terénů pro horolezectví. Nepřehlednutelné skalní výchozy zvané tory na hřebenech hor (většinou v I. a II. zóně národního parku) nejsou pro skalní lezení otevřené.

Horolezectví je povoleno pouze na následujích lokalitách:

- Hnědé skály (k. ú. Strážné, p.p.č. 1958/1)
- Hranostají skála (k. ú. Strážné, p.p.č. 1892)
- Emin kámen (k. ú. Labská, p.p.č. 103/16, 17)
- Lubošské skály (k. ú. Harrachov, p.p.č. 1033/36)

V ostatních částech národního parku je horolezectví zakázáno. Pro více informací kontaktujte:
Terénní informační středisko KRNAP Špindlerův Mlýn
(+420) 499 433 228
Terénní informační středisko KRNAP Harrachov
(+420) 481 529 188

Geologie, geomorfologie

Ideální horolezecké lokality nedaleko od Krkonoš jsou:
Prachovské skály - cca 30km od Vrchlabí
Adršpašské skály - cca 70km od Vrchlabí

Ergis ID: 32

Ubytování v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Krkonoše nabízí turistům množství ubytovacích kapacit od luxusních hotelů až po levné ubytovny či kempy.
Hotely
Pensiony
Apartmány
Chalupy, domy
Ubytovny
Priváty
Kempy

Ergis ID: 85

Informační střediska v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Na území Krkonoš i v podhůří najdete řadu informačních středisek různé úrovně. Doporučujeme vám používat především ta, která jsou opatřena písmenem "i" v zeleném poli jako na obrázku. Ta jsou certifikovaná státní agenturou CzechTourism.
Kromě městských a privátních zde najdete také síť informačních středisek Krkonošského národního parku.

Seznam informačních středisek

Ergis ID: 5

Měna, peníze

zvětšit obrázek: * Krkonoše

V Čechách ani v Polsku dosud neplatí euro.
Česká strana: Česká koruna (Kč, mezinárodní kód CZK), 1 Kč = 100 haléřů. Něco přes 24 Kč odpovídá přibližně 1 euro. České bankovky

Polská strana: Polský zlotý (Zl, mezinárodní kód PLN), 1 zlotý = 100 grošů. Přibližně 3.8 zlotých odpovídá 1 euro. Polské bankovky

Ergis ID: 89

Výměna peněz

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Nedoporučujeme zahraničním turistům platit v obchodech euro kvůli nevýhodnému kurzu. Lépe je vybrat peníze v bankomatu nebo vyměnit peníze v bance či směnárně.
Upozornění: Zeptejte se před směnou, kolik dostanete na ruku za konkrétní částku euro (dolarů, ...). Některé směnárny lákají zákazníky na 0% provizi nebo velmi dobrý kurz. 0% provize však platí pro nákup euro (nikoli pro prodej) a výhodný kurz platí často až pro částky např. nad 10000 eur! Za běžnou částku např. 100 eur si některé "černé ovce" inkasují 10% až 30% přirážku! Obvyklý poplatek činí 2-4% provize (minimální poplatek za transakci je cca 30Kč).

Ergis ID: 47

Telefonování

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Mobilní telefony mají až na pár vyjímek v celých Krkonoších signál. Předvolba do České republiky +420 resp. 00420), do Polska +48 (resp. 0048).

Důležitá telefonní čísla:
Horská služba CZ: 602 448 338
Horská služba PL: 985 nebo 601 100 300
Policie: 112 nebo 158

Čísla tísňového volání

Ergis ID: 93

Jídlo a pití

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Řada restaurací v Krkonoších a Podkrkonoší vás zve na českou či speciálně krkonošskou kuchyni stejně jako na jídla mezinárodní kuchyně. Masité jídlo s přílohou dostanete na talíř většinou za cenu mezi 80 až 200 Kč. Ceny mohou být v restauracích různé kvality velmi odlišné.
Pokud si objednáte ubytování s polopenzí, většinou budete mít na výběr mezi 2 až 3 hlavními jídly s polévkou a dezertem. Cena polopenze se pohybuje kolem 150 až 250 Kč za den a osobu.

Ergis ID: 33

Ochrana přírody v Krkonoších

zvětšit obrázek: * Krkonoše

Mnoho návštěvníků příjíždějících do hor za sportem a rekreací ani nevnímá, že Krkonoše jsou ve stavu vážného ohrožení. Pro jeji záchranu byly zřízeny národní parky - na české straně "Krkonošský národní park" a na polské straně "Karkonoski park narodowy" - a také česko-polská biosférická rezervace. Zatímco však správy parků a renomované mezinárodní instituce (holandská nadace FACE, Evropská unie, UNESCO, Světová banka) pomáhají zachránit cennou krkonošskou přírodu, my sami si ji stále ničíme. Největší hrozbou dnes jsou totiž nejenom imise a různé kalamity, ale především invaze turistického ruchu a sportovních aktivit na tak malé a citlivé území. Respektováním návštěvního řádu, informačních cedulí a značek, můžete i vy významně přispět k zachování krásy a bohatství hor pro sebe i další generace.

MaB, KRNAP, KPN
Historie ochrany přírody v Krkonoších
Návštěvní řád

 
Náš tip
pict: Dvorský les - Horní Maršov

Dvorský les

Horní Maršov
Náš tip
pict: Sněžka - Pec pod Sněžkou

Sněžka

Pec pod Sněžkou
Náš tip
pict: Mumlavský vodopád - Harrachov

Mumlavský vodopád

Harrachov