Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
pěší trasa
Ergis ID: 616

Cesta Česko - Polského Přátelství: Špindlerova bouda - Pomezní Boudy

zvětšit obrázek: Cesta Česko - Polského Přátelství: Špindlerova bouda - Pomezní Boudy * Krkonoše

Špindlerův Mlýn Sezónní informační středisko KRNAP Labský důl - Malá Úpa Horský hotel POMEZNÍ BOUDA

podrobná mapa

Na této trase potkáme hosty z Alp a Skandinávie a setkáme se s něčím, co zatím asi znáte jen z pohádkových knížek – s mrtvou vodou. Samozřejmě navštívíme i nejvyšší a také asi nejrušnější českou horu.

Od Dívčích lávek ke Špindlerově boudě a na Malý Špičák. Ke Špindlerovce se dostaneme z východiště na Dívčích lávkách i ze Špindlerova Mlýna autobusem (silnice postavena r. 1928), nebo po zelené značce (z Dívčích lávek 3 km). Pak pokračujeme po červené na východ a polským územím stoupáme pod Malý Šišák. Svahy jsou pokryty rozsáhlými sutěmi (kamennými moři), zčásti zarostlými klečí. Celá trasa od Špindlerovky až po boudu Jelenku vede první (nejpřísněji chráněnou) zónou národního parku a Správa Krnapu vám děkuje, že se budete držet pouze značených turistických cest (v zimě je nahrazují tyčované trasy).

Z Malého Šišáku k Velkému a Malému rybníku. Cesta vede po severním svahu, vpravo vidíme bezlesý Stříbrný hřbet, mineme Polední kámen a přicházíme nad největší krkonošské ledovcové jezero Velký rybník ( Wiekl Staw) (plocha 6,5 ha, hloubka 28 m). O 1 km dál je Malý rybník. ( V zimě můžeme kromě této použít též další tyčovanou běžeckou trasu z Malého Šišáku přes Luční boudu.)

Od Malého rybníka na Sněžku. Přicházíme horskou silničkou, kde se k červené připojuje zleva z polského vnitrozemí modrá značka a společně pokračují přes Obří pláň ke Slezské boudě ( v těchto místech stávala dříve na české straně Obří bouda). Pokud nesestoupíme po modré Obřím dolem do Pece pod Sněžkou ( POZOR!!! Sezonně však bývá cesta uzavřena), pokračujeme po červené na vrchol Sněžky.

Zs Sněžky na Pomezní boudu pokračujeme po Obřím hřebenu ( v zimě nás vede tyčovaná cesta pod hřebenem po jižním svahu). Při sestupu se Svorové hory překročíme alpinskou hranici lesa a kosodřevinu nahradí smrky – při této hranici dorůstají jen 5 – 7 m a jsou výrazně tvarovány ve směru převládajících větrů do tzv. vlajkových forem. Z boudy Jelenka můžeme na Pomezní Boudy dorazit buď po červené přes Soví sedlo nebo po žluté. Z Pomezních Bud se dolů už sice ani v zimě nesvezeme na rohačkách jako turisté v minulém století (zde se vyhledávaná atrakce objevila v r. 1817 vůbec poprvé v Krkonoších), ale autobus nás doveze do Pece pod Sněžkou nebo do Trutnova.

Nezapoměňte cestou zpět odnést vše, co jste s sebou na cestu vzali, a naopak v Krakonošově království zanechat všechno, co do něj patří.

Délka17 km
Převýšení148 m
Maximální výška1198 m
Minimální výška1050 m