Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
trasa pro horské kolo
Ergis ID: 569

Žacléř - Špičák - Zlatá Olešnice - Žacléř (horské kolo)

zvětšit obrázek: Žacléř - Špičák - Zlatá Olešnice - Žacléř (horské kolo) * Krkonoše

Žacléř Rýchorské náměstí - Žacléř Rýchorské náměstí

podrobná mapa

Ze Žacléře přes Královecký Špičák do Bernartic viz.cyklotrasa "Žacléř - Bernartice - Lampertice - Žacléř". U kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bernarticích ale zahneme vlevo k rozcestí "Olešňák", směr Zlatá Olešnice.

V údolí pod Vámi leží Zlatá Olešnice, nejstarší obec mikroregionu. Její kostel uvidíte již z dálky. Stojí na místě bývalé kaple zasvěcené sv. Kateřině. Ve vodách olešnického potoka se již ve středověku rýžovalo zlato, které spolu s olšemi rostoucími v celém údolí dalo vzniknout názvu obce Zlatá Olešnice. I zde existují prameny, jež ukazují na jiný původ názvu z německého Goldener Esel, z toho Goldenöls, a česky Zlatá Olešnice. První lidé, kteří přišli osídlit toto údolí, byli pravděpodobně Slované. Obec měla samostatnou církevní správu a školu. V roce 1900 tu žilo 658 obyvatel, dnes jen kolem 150.

Z „Olešňáku“ můžete sjet po státní silnici do Zlaté Olešnice a dále do Libče a Voletin. Voletinami můžete vyjet k Čapkově boudě a dále k Zámeckému vrchu. Doprava hřebenem nad Babím Vás cyklostezka dovede až ke Stachelbergu. Do Žacléře se vrátíte „Vernéřovickou“ přes Prkenný Důl nebo po státní silnici.

Délka35 kmObtížnost4
Maximální výška880 mTechnika4
Minimální výška520 mKrajina5