Krkonoše
    
 
Počet návštevníků
Počet návštevníků
trasa pro horské kolo
Ergis ID: 577

Žacléř - Bernartice - Křenov - Žacléř (horské kolo)

zvětšit obrázek: Žacléř - Bernartice - Křenov - Žacléř (horské kolo) * Krkonoše

Žacléř Rýchorské náměstí - Žacléř Rýchorské náměstí

podrobná mapa

Ze Žacléře přes Královecký Špičák do Bernartic viz.cyklotrasa "Žacléř - Bernartice - Lampertice - Žacléř". Kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bernarticích pojedete dále k železničnímu viaduktu. Za železničním přejezdem se dáte vlevo směr Křenov.

Pojedete málo frekventovanou asfaltovou silnicí až ke křižovatce ve Velkém Křenově. Zde se Vám nabízejí dvě možnosti. Můžete pokračovat „Křenovskou“ směrem vzhůru vesničkou kolem zrestaurované kapličky sv. Donáta z r. 1880.

Původ názvu malebné vesničky s udržovanými chalupami je nejasný. Podle některých přijala obec jméno Křenov, německy Krinsdorf, podle svého zakladatele Kašpara Krina. Jiné prameny uvádějí, že jméno dostala podle velkého statku, kde se úspěšně pěstoval křen. V roce 1900 zde žilo 464 obyvatel, kteří se zaměstnávali zemědělstvím, hornictvím a drobnými řemesly. Vyráběl se tu papír a sklo. Vedle kapličky stojí tehdejší škola.

Téměř na konci obce po pravé straně směrem k Žacléři uvidíte zrestaurovanou vilu žacléřského továrníka Theodora Pohla, dnes penzion Vila Křenov. „Křenovská“ stoupá dál lesem až k Žacléři.

Druhou variantu na křižovatce ve Velkém Křenově nabízí směr k rozcestí „Malý Křenov-Ličná“. Odtud doleva vede ne příliš zpevněná cesta libečskými lukami. Lze ji úspěšně absolvovat spíše na horském kole. Najeli byste tak velký okruh z opačného směru.

Doprava pojedete „Prkeňačkou“ na rozcestí „Pod Stachelbergem“. Tříkilometrové stoupání Vás zavede k jedné z největších pevnostních linií vybudované v letech 1935 – 1938. V tvrzovém pěchotním srubu T-ST-S73 vybudovalo sdružení FORTIS muzejní expozici a zpřístupnilo i část podzemního labyrintu pevnosti.

Pod Stachelbergem zatáčí asfaltová silnice směrem k Prkennému Dolu. Chalupy rozmístěné podél Sněžného potoku dnes slouží převážně rekreantům. V osadě bývaly mlýny a pila na vodní pohon. Do r. 1945 fungovala zdejší papírna, která vyráběla především papír a lepenku.

Architektonicky zajímavou kapli sv. Anny z r. 1843 uvidíte poblíž starého zájezdního hostince. V zimním období ožívá Prkenný Důl vyznavači sjezdového i běžeckého lyžování. Využít mohou dva sjezdové areály s umělým zasněžováním nebo udržované běžecké trasy, napojující se na tzv. Krkonošskou magistrálu. Poslední 2 km do Žacléře prověří Vaše fyzické rezervy.

Délka29 kmObtížnost4
Maximální výška880 mTechnika4
Minimální výška540 mKrajina5