Today is:
Monday 14.10.2024
©2008 Mediapool
|
Ergis #ID: 1
07. Pohraniční opevnění
Pevnostní objekty v prostoru Rýchor tvoří součást mohutné a nikdy nedokončené linie stálého československého opevnění budovaného v letech 1935-38 jako hráz proti tehdejšímu fašistickému Německu.
Výstavba pevností v masivu Rýchor byla zahájena teprve v létě 1938, takže do podpisu Mnichovské dohody a následného odstoupení pohraničí (počátek října 1938) se zde podařilo vybetonovat pouze jedenáct objektů lehkého opevnění vzor 37.
Vybudované lehké opevnění vzor 37 (tzv. „řopík“ podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací) hlavně v prostoru Dvorského lesa je prezentováno vesměs objekty typu A se dvěma střílnami, umožňujícími oboustrannou boční palbu. Tento typ tvoří základ lehkých pevnostních linií, kde se jednotlivé pevnůstky vzájemně chrání bočními palbami a vytvářejí tak mezi sebou palebné přehrady.
V zalesněném terénu byla souvislost paleb zajišťována kácením palebných a pozorovacích průseků mezi jednotlivými objekty. Železobetonové čelní stěny a stropy jsou u běžných pevnůstek silné 60-80 cm a odolávaly zásahům dělostřeleckých granátů do ráže 100 mm. Základ výzbroje tvořily dva lehké nebo těžké kulomety, umístěné ve speciálních lafetách. K pozorování okolí a řízení palby sloužily dva stropní zrcátkové periskopy. Objekty měly zásobu munice, potravin a vody zhruba na tři dny boje. Posádku oboustranných pevnůstek tvořilo 7 mužů.
Horní Maršov
|
|