Krkonoše
    
 
Visitor number
Visitor number

Informations about the region Krkonose Mts.


About the region

Shown as list Shown as list
(found: 3 out of 95 records in category: About the region)

Ergis #ID: 104

Bohumil Hanc and Vaclav Vrbata

Na velikonoční pondělí 24. 3. 1913 se konal 8. ročník mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 km se startem na Labské boudě, třemi okruhy na hřebenech a cílem na Horních Mísečkách. Na start se postavilo 6 závodníků (4 Češi a 2 Němci). Mezi nimi i všeobecně uznávaný Mistr lyžař Bohumil Hanč. Teplé předjarní počasí se během závodu zhoršilo v neobyčejně silnou vichřici. Všichni závodníci to postupně vzdali. Hanč, v košili a bez čepice, běžel dál a neslyšel zprávu o ukončení závodu. U Harrachových kamenů se setkává s přítelem Václavem Vrbatou, který ho z Mříčné přišel do těžkého závodu povzbudit. Vrbata mu dává svůj kabát a čepici. Hanče se vydají hledat kolegové. Poblíž dnešní mohyly ho položivého nalézá závodník Emerich Rath. Zouvá mu lyže, ale v hlubokém sněhu je sám schopen Hanče dovléci jen kus nad Pančavský vodopád. Vrací se pro pomoc na Labskou boudu. Zde padá vysílením. Záchranná skupina přiváží Bohumila Hanče již bez známek života. Lékař konstatuje smrt selháním srdce. Asi o dvě hodiny později je u opuštěných Hančových lyží nalezen zmrzlý Václav Vrbata, který zřejmě sám v mlze zabloudil.
S oběma hrdiny se při smutečním obřadu v Jilemnici přišly rozloučit celé hory, hlavní řeč přednesl řídící učitel Jan Buchar.

Ergis #ID: 105

Jan Buchar

Jan Buchar se narodil v Mříčné u Jilemnice. Stal se učitelem. V roce 1884 nastoupil jako správce jednotřídky v Dolních Štěpanicích.Započal svoji velkou turistickou činnost, která jej zařadila mezi průkopníky české turistiky. 1888 byl založen Klub českých turistů., který začal vydávat svůj časopis. Do prvního čísla Jan Buchar napsal svůj první článek „Vzhůru do Krkonoš“. Na sklonku roku 1892 se sám – na právě získaných lyžích – vydává na túru k Žalému. Zahájil tak nové údobí zimní lyžařské turistiky v Krkonoších. Roku 1894 vychází Bucharův první článek o lyžích „Nový zimní sport“ a o rok později jeho instruktáž jízdy na lyžích pod názvem „Ski“. Byl to první metodický článek o jízdě na lyžích v dějinách českého lyžařství.

Ergis #ID: 106

Josef Roessler – Orovský

Když se Josef Rössler – Ořovský v roce 1893 dozvěděl o sportovních pokusech krkonošských lyžařů, navázal kontakt s Janem Bucharem, jednatelem odboru Klubu českých turistů v Jilemnici, se kterým pak až dokonce života udržoval krásné přátelství. Oba společně – Buchar a Rössler-Ořovský – jsou zakladateli zimních sportů v Krkonoších.

 
Our tip
pict: Upska raselina (Upa raised moss) - Pec pod Sněžkou

Upska raselina (Upa raised moss)

Pec pod Sněžkou
Our tip
pict: Pramen Labe (The spring of the Elbe River) - Špindlerův Mlýn

Pramen Labe (The spring of the Elbe River)

Špindlerův Mlýn
Our tip
pict: Stachelberg Fortress  - Žacléř

Stachelberg Fortress

Žacléř