Krkonoše
    
 
Liczba zwiedzających
Liczba zwiedzających
trasa dla rowerów górskich
Ergis ID: 532

Rýchorský okruh (horské kolo)

powiększyć obrazek: Rýchorský okruh (horské kolo) * Karkonosze

Žacléř Rýchorské náměstí - Žacléř Rýchorské náměstí

mapa szczegółowa

Žacléřské náměstí leží 620 m.n.m. Před Vámi je středně náročná cyklotúra, kterou si můžete podle libosti zkrátit. Dobří cyklisté zvládnou terén i na trekingovém kole, jinak doporučujeme kola horská. Nezapomeňte si s sebou vzít cestovní pas. Z náměstí stoupá cesta „Zámeckou“ nad město k rozcestí. Zde se můžete rozhodnout. Buď vystoupat po zpevněné lesní cestě Žacléřským hřbetem k Vízovu, nebo se dát asfaltovou „Zámeckou spojkou“ k Ozonu na Rýchorách.

Vesnička Rýchory, jejíž dřívější název zněl Quintenthal – páté údolí celé rýchorské oblasti, patří mezi nejvýchodnější a také nejklidnější části Krkonoš.

Oblast Rýchor je pozoruhodná zejména výskytem velkého množství vzácných druhů rostlin a dřevin, jejichž skladbu určuje zdejší nadmořská výška, geografická stavba a drsné a větrné klima celoročně bohaté na srážky. Rozmanitost a pestrá mozaika různých typů prostředí se odráží i v bohatém zastoupení nejrůznějších skupin fauny. Z ptactva zde můžete vidět např. čápa černého, kosa horského s nápadnou bílou náprsenkou a různé druhy dravců. Spatřit můžete též jelení, srnčí a černou zvěř.

Od penzionu Ozon je možné vystoupat údolím a napojit se na hřebenovou cestu na horskou chatu Hubertus. Věřte, že tuto trasu nepojedete rychle, nejen kvůli stoupání, ale také pro krásnou rozmanitou přírodu.

V sedle nad chatou Hubertus se Vám otevře pohled do Polska. Když se dáte doprava, sjedete Žacléřským hřbetem zpět do Žacléře. Doleva vystoupáte až k Polzovu kříži do nadmořské výšky téměř 1000 m. Na východ se otevírá krásné panorama s Královeckým průsmykem, Vraními, Stolovými a Jestřebími horami, Borem a Hejšovinou. V Žacléřské kotlině uvidíte haldy bývalého černouhelného dolu Jan Šverma. Představte si, jak daleko chodili havíři na šichtu z celé oblasti Rýchor a ještě se starali o skromná hospodářství. Dnes je tu 1. zóna Krkonošského národního parku.

Na pravé straně spadají ohrazené louky do Suchého dolu. Celoročně se zde pase skotský náhorní skot. Na západ se Vám otevírá jedno z nejkrásnějších panoramat Krkonoš s nejvyšší horou České republiky Sněžkou (1602 m.n.m.). Poslední úsek stoupání Vás přivede na náhorní louku až k Rýchorské boudě – Krkonošskému středisku ekologické výchovy. Nádherná příroda i občerstvení v Rýchorské boudě je odměnou za sportovní výkon.

Nyní máte několik možností. Vrátit se po stejné trase do Žacléře nebo sjet po asfaltové cestě do Sklenářovic. Doporučujeme Vám napojit se u Polzova kříže na starou Železnou cestu směřující nad Albeřické sedlo, kde je otevřen turistický přechod do Polska. Krásný výhled ze sedla si vychutnejte v klidu, protože klesání do Niedamirówa k Domu Tří Kultur „Parada“ vyžaduje Vaši plnou pozornost. Na „Paradě“ se určitě zastavte. Pravidelně se zde setkávají umělci z Čech, Polska a Německa.

Cesta dolů Niedamirówem skýtá pohled na horskou vesničku s typickým způsobem hospodaření, které u nás téměř vymizelo. Od rozcestí u poštovních schránek to je k českým hranicím a turistickému přechodu v Bobru 1,2 km, do Žacléře pak „Boberskou“ 3 km. Celý okruh měří 15 km a je vhodný pro zkušenější výletníky.

Długość15 kmStopień trudności4
Maksymalna wysokość980 mTechnika4
Minimalna wysokość620 mKrajobraz5